Lustro okrągłe ozdobne z ramą i bez ramy

Lustra, duże i małe – bez nich nasze domy nie wyglądałyby tak samo. Nawet one jednak podlegają zmieniającym się trendom i modom. Okrągłe modele rządzą w tym sezonie! Mogą sprawić, że wnętrze zmieni się nie do poznania – powiększyć je wizualnie o kilka metrów, znacznie rozjaśnić i dodać mu blasku.

Od czasów starożytnych lustra były bardzo popularne we wnętrzach

Najstarsze z nich pojawiły się już w paleolicie – były to kamienie o polerowanej powierzchni. Rzymianie opracowali technikę wykonywania szklanych powierzchni lustrzanych w I wieku n.e., ale na długo została ona zapomniana. W średniowieczu, aż do XIII wieku, powierzchnie lustrzane wykonywano poprzez szlifowanie powierzchni metali takich jak brąz, ołów i srebro.

Trudno wyobrazić sobie mieszkanie bez przynajmniej jednego lustra. Ale przedmiot powinien spełniać nie tylko funkcję praktyczną – coraz częściej jest ważnym elementem dekoracyjnym, który nadaje ton i charakter pomieszczeniu. Jest to niezbędny dodatek do każdego wnętrza, ale nie tylko do łazienki czy przedpokoju. Do niedawna bardzo modne były lustra w ramach, które były ozdobne, jeszcze wcześniej popularne były wersje ze wbudowanym oświetleniem. 

Lustra ozdobne okrągłe – z ramą czy bez?

Wybierając lustra ozdobne okrągłe jako element dekoracyjny, trzeba kierować się nie tylko jego wielkością, ale także stylem. Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio wielkie lustra, które zamknięte są w ozdobnych ramach. Takie produkty zazwyczaj stanowią intrygujący kontrapunkt dla neutralnie urządzonych wnętrz lub dodają charakteru eklektycznej aranżacji. Ramy luster mogą być srebrne, złote, ceramiczne lub wykończone żywicą syntetyczną. Bardzo popularne są zarówno kształty prostokątne, jak i okrągłe.

lustr ozdobne okrągłe wiszące koło drzwi

Jaki kształt lustra jest najlepszy do łazienki?

Jeśli lubisz harmonijną stylistykę, powinieneś zwrócić uwagę na kształt umywalki, baterii, wanny i innych elementów wnętrza. Jeśli sprzęt ma gładkie, płynne linie, lepiej wybrać okrągły model. W przypadku kanciastych kształtów mebli i sanitariatów właściwym wyborem może być model prostokątny. Oczywiście nie jest to reguła – niektórzy lubią zawiłe aranżacje i do prostokątnych umywalek wybierają modele owalne. Wszystko zależy od osobistych preferencji i stylu.

Comments are closed.